Yazılım Uzmanı Arayışı Hk.

// 2 Nisan 2011 // Delphi

Market sektörüne hitap eden firmamız bünyesinde geliştirilmekte olan projelerimizde yardımcı olabilecek, mevcut projelerimiz üzerinde çeşitli modifikasyonlar yapabilecek takım arkadaşları aramaktayız.

Aranan Nitelikler
—————
* Üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği yada Bilgisayar Programcılığı bölümlerinden mezun.
* İlişkisel veritabanı kavramına aşina, Stored Procedure, Trigger, User Defined Function & T-SQL konusunda bilgi sahibi.
* Delphi programlama dilinde en az 2 yıl tecrübe sahibi, OOP terminolojisine hakim.
* İstanbul’da ikamet eden.

Yukarıdaki nitelikleri taşıdığına inanan arkadaşlarımızın ozen@sekompos.com mail adresine CV’lerini göndermeleri rica olunur.

“Yazılım Uzmanı Arayışı Hk.” için 18 Yorum

 1. Veli BOZATLI diyor ki:

  Yeni makale var zannedip sevinmiştim :(

 2. Sedat YILDIRIM diyor ki:

  Ya da şöyle diyelim:
  “Yazmak eğlencelidir ama bu sıralar canım hiç eğlenmek istemiyor….” :)

 3. Selman EROL diyor ki:

  Hayırdır abi eleman sıkıntısı mı var?

 4. sadettin polat diyor ki:

  abi bende eleman ariyorum. bu delphiciler nereye gitti anlamiyorum valla :)

  2 yil delphi tecrubesi olan , web servislerle calismayi seven , ankarada ikamet eden , bolum hic onemli degil (su urunleri fakultesi bile olur (: ) merakli arkadaslar bende ariyorum

 5. habib diyor ki:

  Nesil yetiştirme sorunu var ( bizzat kendim oluyorum) Bu sene mezun oluyorum.. ve delphi ile baya hayır neşirim ama yukardaki ilan gözümü korkutuyor açıkçası Uzak olduğum birsürü kavram var.. Kendini geliştir geliştir nereye kadar bir türlü istenilen seviyeye çıkamıyorum arkadaş :) ) (İsyanım var!)

 6. Tuğrul HELVACI diyor ki:

  Sizin için araştırma geliştirme süreci yeni başlıyor, çabuk pes etmişsiniz. Zamanla olur herşey, zamanla olur. Yeterki programcı merakından bir şey kaybetmesin.

 7. ap0calypse diyor ki:

  merhaba,

  freelance coder, olarak calismak mümkünmüdür?

  saygilar.

  • Tuğrul HELVACI diyor ki:

   Merhaba, çok eskiden yayınlanan bir e-zine dergisinde DarkApocalypse rumuzu ile Delphi hakkında bir şeyler yazan arkadaş ile bir bağlantınız olabilir mi ;)

   • Predator diyor ki:

    darkap0calypse, trscene’de delphi hakkında değil, asm ve crack’in incelikleri hakkında bilgiler verirdi. delphi ile ilgili makale ben yazmıştım :)

    • Tuğrul HELVACI diyor ki:

     Sizde takdir edersiniz ki çok ama çok önceydi bahsi geçen derginin faal olduğu zaman dilimi. Projman liderliğinde gidiyordu yanlış hatırlamıyorsam, kaliteli bir ekip idi. Keşke daha da gelişmiş bilgileri ile; fırsat bulabilseler de yine değerli bilgilerini paylaşabilseler.

     Sizi burada gördüğüme sevindim, yorumunuza teşekkür ederim.

 8. İbrahim diyor ki:

  Uzaktan SVN gibi Ortamlardan destek olabilirim.

 9. Mustafa Halil diyor ki:

  Merhaba,
  uzun bir aradan sonra bir göz atmak için girdim.Uzun uzun yazacak kadar vaktimde var.Sıkıyım sizi biraz :)

  Tuğrul beyin “Sanırım Delphi’cilerin nesli tükendi, herkes C# cı olmuş” dediği gibi değilde biraz daha açığı herkes beleşci olmuş aslında.

  Ben liseden mezun oldum,sınava girdim (hemde 3 kez),delphiyle yıllardır kafa patlatmama rağmen,amaçsızca gözlerimi kör etmeme rağmen (sayesinde gözlüğe kavuştum) bilgisayar programcılığı ( myo ) tercih etmedim.Etsem kazanırmıydım ? büyük ihtimalle.

  Ama iki tane liseden çok yakın arkadaşım ikinci girişlerinde tercih ettiler ve gittiler.
  Bitisi özel üniversiteye birisi devlet üniversitesine.
  Özel üniversiteye giden arkadaşıma da delphi de neyin nasıl olması gerektiğini ve neyi nasıl öğrenmesi gerektiğini anlattığım günden beri ilerledi.Ama okulda sıkıntısı şuydu (affınıza sığınarak ve çok özür dileyerek) : bunların çoğu aptal, mantık yok, algoritma hocam programlamadan(dünyadan) bi haber.

  Devlet üniversitesine giden arkadaşım da : Delphi gösterdiler,ikinci sene c# a – visual basic e geçtik dedi.Bölümündeki insanlardan şikayeti ise farklıydı.Çünkü kendide programlamanın ne olduğunu bilmiyor,ve en önemlisi programcı mantığı olduğunu hiç zannetmiyorum(mantıksızlığını kendime kanıtladımda).

  Ve şimdi stajları bitti sanırım iş başvurusuna geldi sıra.
  Aranan tercihler arasında sıkça rastladığım
  ” 2 yıl veya daha fazla tecrübeli ” yazısına çok kızıyorum.
  Acaba bu gençlerden her başvuru yaptığı yer 2 yıl tecrübe isterse bu gençler o tecrübeyi hiç edinemeyecekler.
  [Geçen sene 11 firmayla görüştüm 1 ini sayma bunların 7 tanesi 2 yıl tecrübenin bir firmada çalışılarak edinilebileceğini düşündüklerini ayrıca belirttiler.Diğer üçü ise ingilizce yi çok iyi bilmem gerektiğini özellikle belirtti.Ve istisnasız hepsi üniversitenin programlama bölümünden mezun olmak gerektiğini dile getirdiler.]

  if Tecrübe <= 2 then
  HadiLanOrdan
  else
  GelGoruselim;

  Ayrıca bir diğer aranan özellikte " OOP ye hakim " veya "OOP yapabilecek" durumda olsun diyorsunuz.
  Valla açıkçası (delphi fanatiği veya sadece delphi seven biri olarak değil,c# ı az biraz incelediğimden söylüyorum) programlamayı (özellikle OOP) c++ veya delphi ile öğrenmeyen-kavrayamayan adamın bildiği OOP nin ben ta "P"sine tükürüyüm.

  Neden ? Çünkü : hazırcılığı sevmem beleşe alıştırır(alışmış kudurmuştan beter).Delphide yeni nesne oluşturmak kolay,c++ da azcık zor c# da kolay vs… ama nesneyi yönelimli programlamada bence önemli olan o nesneleri yönetebilecek kapasite bilgi,Peki c# ın övülen tanımı ( nesne yönetimi çok kolay,bir çok şeyi delphiden c++ dan daha az zaman harcayarak yapabiliyorsun ) duyduğum gibiyse kafamda hala döngüler cirit atıyor.
  Aradığınız elemanın bu kolay işi yapabildiği için ek olarak .net farklı dillerde kullanımı ve sağladığı kolaylıkları da bilmesini istersiniz.Sonra hazır c# öğrenmişsin sen bunun öğrenimi için üniversite gittiğine göre sana ASP.net de öğretmişlerdir,Sql server da öğretmişlerdir vesaire vesaire diye dotnet kullanan veya gerektiren herşeyi bilen eleman ararsınız ki sizin işinize gelir (web sitesi yapcak elemanın olur,veritabanı hazırlayacak veya kullanacak program hazırlayacak elemanın olur vs…).Ama tanımlamışlar ya kolay bir dil herşey güzel hayaller süper çakır keyf bi alem içinde uçuşuyorlar.Maaşı sorun etmiyorlar eminler bir kaç yıl içinde üç dört binliraya tırmanacak.Delphici veya c++ cı kadar uzun zaman harcamadan program yapacaklar,satacaklar,nesne oluşturacaklar (devlet üniversitesi mezunu arkadaşımın alışkanlığı,özel üniversitedeki arkadaşımın içinde ukte bırakan) nesneleri hafızadan silmeye gerek yok hafıza otomatik yönetiliyor nasılsa vur patlasın çal oynasın( c# ın yapımında bolca votka içildiğini düşünmekteyim :) ).

  Kaldı ki programlama mezunu arkadaşların sıkılmamak-kafa yormamak-zaman harcamamak gibi düşüncelerden dolayı OOP yi kendi yaptıkları veya kullandıkları-satacakları-sattıkları programlarda kullandığını hiç mi hiç düşünmüyorum.Sekiz yıldır delphiyle çok ilgilendim bir programı çalıştırınca işçiliğini az çok farkedebilirim.C# ile yaptıkları adres defterleri-kütüphane programları vs gibi ortalıkta çok dolaşan programlarda buna hiç rastlamadım şimdiye kadar.Çünkü amaç program yapmak-emek harcamak-kafa yormak değil,para kazanmak olmuş.
  Bu yüzden de c# a ve c# ile çalışan insanlara gıcığım(ayrıca mikropsoft un gelecek planlamasını yönetmeside ayrı bir senaryo).

  C# sevdasının mikropsoftun yaptığı en iyi işlerden biri olarak geleceğe ilerlediğini görüyorum.Ondan önce bir java sevdası aldı başını yürüdü.
  Java yıda sevmiyorum,çoklu platformlarda çalışıyor denilir.Evet windowsta,linux türevlerinde vs…Bilgisayarda pda da vs… çalışıyor ama çok yavaş çalışıyor.Şuan durumu ne bilmiyorum gerçi,sadece mantık olarak ters geldi.Çalıştığı platform veya bilmem ne üstünde ona göre çalışmadan önce kodları derliyor ve çalıştırıyor haliyle vakit alıyor.Peki java programı yükledim ve 1 kere çalıştırdım benim sistemimde benim donanımıma göre derleme yapıldı,kapattım silindi, bir daha çalıştırdım baştan al derle.Peki 1 kere derlesende sonraki açılışlarda delphi uygulaması gibi pat diye çalışsan olmazmı ? olmazmış.
  Ayrıca benim veya kullanacak adamın sistemi doanımı belli.Ben windows üzerinde çalışıyorum,piyasanın çoğuda windows ile çalışmakta.Peki alan razı satan razıysa delphi bana yeter.Yok iki sene içinde türkiyenin tamamı unix sistemlere geçecekse bırakıyım delphiyi java öğrenmeye başlayım.E görünürde oda yok.Zaten öğreniyim desem pat diye olmaz.Yaptığım şeyi kullanacam içime sinecekki satıyım,bunun içinde sıfırdan başlamak en iyi yoldur diye düşünüyorum(mantık var mı? var,işleyişi öğren mantığı oturt derken bir seneden de fazla vakit lazım).

  Uzattım ama idare edin doluyum bu aralar.
  Gelelim bana.
  Lise mezunuyum.Bu senede üniversitenin herhangi bir bölümünü (istediğimi kazanamadığım için " programlamayla alakasız, aşçılık istiyordum ")kazanamazsam yine bomboş geçecek bir yıl veya askerlik yolu görünüyor.

  Veya delphiyi (çok iyi değil) az çok bildiğimi,
  veritabanından çektiklerimle allah kimseye çektirmesin dediğim kadar tecrübeyle,
  Ve programlamadan ayrı olarak diğer sorun ve dertlerimden dolayı ara verdiğim ve kafamın eskisi kadar iyimser olmadığını da göz önünde bulundurursak.
  İş arıyorum(bunu demek için mi bu kadar uzattım? hayır,yerini bulmuşken içimi boşalttım).
  Kocaeli de ikamet etmekteyim,ancak ankara ve istanbul anadolu yakasında da tam zamanlı veya evden çalışabilirim.
  Bu arada referans arayışı için içimi dökmedim(bahtsız bedeviyi çölde kutup ayısı karşılar ya),neyse onuda bir dahaki sefere :)
  Birde ankarada bir ağabeyim var.O tecrübeli ve deneyimli,dışardan çalışma arkadaşı ararsanız yönlendirebilirim.

  Mustafa Halil YILMAZ
  saygılarımla…

 10. Punisher diyor ki:

  M.Halil kardeş yazıya tesadüfen rastladım ama bu kadar uzun bir yazı görünce bir okuyayım dedim. Asıl mesleğim elektronik üzerine, programcılığın okulunu falan okumadım ama yıllardır mikroişlemciler mikrodenetleyiciler asm c basic derken ne kadar dil varsa öğrenmek zorunda kaldım. Programcılığa aşkım commodore64 ile başladı. Öyle delphiler c++ lar yoktu. Basic vardı onunla yazardık programlarımızı. Commodorenin almanca kitabını hatim inerdik. Zamanla işlemcilerle çalıştık asmden başka bişey yoktu. Eprom programlardık hexadecimalle Binaryle.. Sonra sonra c ile pascal ile tanıştık.. vbasicle ekmek yedim güvenlik sistemi programı yazdım, sonra delphi ile erp programları yazdım, sonra c++ ile basit derleyiciler ve cnc tezgah programları yazdım, c ile pic programlayıp motor kontrol üniteleri ve kontrol sistemleri yaptım, siemens plcler ile scl(pascal) ile yurt dışında bir çok firmaya fabrika otomasyon sistemleri kurdum, c# da scada sistemleri hazırladım, scada sistemleri web ortamına taşımak için asp, rad php kullandım, yani diyeceğim o ki, c# kötüdür, delphi uçar kaçar, basic’in kuyruğu eğri , vay java dandiktir diye derleyici yada yorumlayıcı olarak çalışan yazılımlara kulp takmamız doğru değil.. Birde programı yazdın bitti değildir olay, buna tersine mühendislik açısından bakmak gerek. Yani ben bazı şeyleri delphi ile yazıyorum, neden? çünkü hızlı. Ama C# yavaş, neden kullanıyorum, daha görsel, komponent ve kütüphane açısından zengin, yazdığım programları kırmak zor.. Dünya ya geliş amacımız bizim program yazmak mı :) Tabi ki hayır. Delphi ile derinlere dalacam diye kaybettiğin zamanı sen namaz kılarak değerlendirebilirsin :) Yaptıracağın işi C# daha kolay yapıyorsa onu kullan. Zaman değerlidir. Bu bir örnek. Web ortamında java çok kullanılır.. İyi olduğu kanıtlanmış ki kullanılıyor.. Yani Delphiciymiş C# cıymış.. Ben C Dili kökenliyim daha doğrusu sizin değişinizle C Fanatiğiyim, pascal bana ters gelir ama yapacak birşey yok, hangisi işini görüyorsa onu kullanacaksın. Aman banada gıcık olmada :D Benim ki tavsiye.. daha XE2 ‘yi kullanmadım bak şimdi onu kurup bakacağım, O nasılmış :D Millet övüyor. Haydi selametle.

 11. sadettinpolat diyor ki:

  @Mustafa Halil , :) samimi bir itiraf olmus. uzun yazini zevke okudum. yorumu yazali epey olmus ama sadettinpolat et cimeyil nokta kom adresinden bana ulasabilirsin.

 12. melih diyor ki:

  3 sene sonra yanındayım abi taplamında 5 yıllık bir dlephici olarak aranıza katılıcam :D

Yorum Yazın