Blog yazmak böyle bir şeymiş..

// 22 Mayıs 2009 // Genel

Bir blog sahibi olmanın hem güzel, hem de üzücü yanları varmış. Sitenize birilerinin geldiğini yazdıklarınızı okuduklarını bilmek güzel olan tarafı, ancak insanların bir kaç saniyelerini alacak bir yoruma dahi meyil etmemeleri üzücü olan kısmı.

Demek blog yazmak böyle birşeymiş.. Zaman zaman blog yazanların tartışmalarında rastladığım cümleler bana şimdi daha anlamlı gelmeye başladı. Acaba gerçekten de havaya mı yazıyoruz ?

“Blog yazmak böyle bir şeymiş..” için 16 Yorum

 1. sadettinpolat diyor ki:

  blogun en onemli meyvesi yorumlar. yorum olmayinca insan biraz huzunlenmiyor degil ama verilen emeklerin bosa gitmedigini bildigimizden bloglamaya devam :D

 2. Tuğrul HELVACI diyor ki:

  Bloglayacağız bloglamasına daha yazacağım birbirinden ilginç makalelerim var. Ama yine de dediğin gibi insan yaptıklarını boş gibi hissediyor, yorum yapılmayınca. İyi yada kötü bile olsa yorum yorumdur öyle değil mi, biz yazarları da havaya sokardı..

 3. Olcay DAĞLI diyor ki:

  Ne Havaya ne suya insanların gönüllerine yazıyorsunuz hocam, Eee ne demişler;
  İyilik yap bloga at, balık yorum yazmasada halîk amel defterine bir şeyler yazıyordur elbet ;)

 4. Özkan Danacı diyor ki:

  Olcaya katılıyorum bende. En büyük semeresini zaten niyetinle alıyorsun. Zamanı geldiğinde herkesin karşısına çıkacak. Gerisi çerez nevinden olur.

  Ben böyle birşey biliyorum; bir insan yolundan giderken karşısına iki sokak çıksa ve iki sokak da aynı yere götürse, sonra o insan bir sokağı diğerine orda karşılaşabileceği kötü şeylerden uzak kalayım maksadıyla tercih etse, o niyetiyle karşılaşabileceği büyün kötülüklerden karşılaşmış ve kaçmış gibi mükafat görür.

  Sen ihtiyacı olan bütün insanların istifadesine sunuyorsun. o zaman bütün ihtiyacı olabilecek insanların tümü istifade etmiş gibi mükafatın olur kanaatindeyim.

 5. Sinan diyor ki:

  Evet Tugrul hocam:) Blog sitenizi acmaniza cok sevindim:) Sizin Bilgilerinizi bizimle paylasmaniz buyuk sans:) kendi adima. Cok Sey Ogrendım:) Daha’da ogrenecegime inaniyorum.

 6. Tuğrul HELVACI diyor ki:

  Seni yeniden görmek güzel sinan. Bir ara telefon açta haberlerini alalım, neredesin neler yapıyorsun diye.

 7. Sinan diyor ki:

  hocam ıletısım ılgılerı yok :) )) Telefon Numaranızı sinanbaransb@hotmail.com Mail atarsaniz Cok ama cok sevınırım hocam.

 8. BlueDeviL diyor ki:

  Merak etme havaya yazmıyorsun :) Okuyan bir çok insan var. Ancak bunların ciddi bir kısmı sadece işini görmek için site site dolaştığından sadece bakıyor işine yarar birşey varsa alıyor ve gidiyor. İş yorum yazmaya gelince warez forumlarındaki emee saygı replerini görelim beyler muhabbetine emin ol girmek istemezsin :D Yorum yazanlarda ya anlamadığı ya da eksik olan birşeyi tamamlamak için yorum yazar. Ama Türkiye de büyüyen bir günlük(blog) olayı var, bence ileride daha sağlıklı yorumlar alacağız.

 9. Tuğrul HELVACI diyor ki:

  @BlueDevil: Umarım ;)

 10. ikutluay diyor ki:

  Havaya giden birşey yok hocam. makaleler güzel. ama bizler genelde hazır dolmaya alıştığımızdan oluyor. içeriği teşekkürü bağlayan 3 tane başlık açtım bir forumda bir günde 100 thx aldım. oysa 2 yıllık üyelik boyunca aldığım 7 taneydi.

  sen devam et.

  • Tuğrul HELVACI diyor ki:

   Yorum için teşekkür ederim İbrahim bey , sağolun. Yakın bir zamanda yeni makaleler yazmayı düşünüyorum. Ama öncelikle Delphi 2010′un özellikleri ile biraz daha heyecan duymalıyım.

 11. zambir diyor ki:

  sayfanızın renkeride güzel, tasarladığınız arayaüzlerde güzeldir, delphi2010 ile ilgii daha çok bilgi payaşmanız mümkünmü , ayrıca ben eski delphi7 ci olarak delphi 2010 ve c# arasında kaldım ,tavsiyelerde bulunursanız sevinirim

  • Tuğrul HELVACI diyor ki:

   Delphi 2010 ile ilgili paylaşımlarım ileride yeterince olacak inşallah. Ben de pek çok Delphi’ci gibi Delphi’nin 7 versiyonunda uzun bir zaman geçirdim, gelişmiş versiyonlara adapte olmak, onları öğrenmek biraz zaman alıyor takdir edersiniz ki. Delphi 2010 gerçekten de hızlı ve güçlü, artık Delphi 7′de kalmanın pek bir anlamı kalmamış.

   Delphi mi C# mı tartışmasına girmek istemiyorum, hangisinde iyiyseniz onu kullanabilirsiniz. Piyasanın tercihleri doğrultusunda ilerlemek isterseniz tercihiniz elbette C# olacaktır. Zaten C# kaynak olarak Delphi’den esinlenilmiş bir dil, o dil de de yabancılık çekeceğinizi hiç sanmam. Benim kişisel tercihim; c# ‘ı bilmek ama Delphi kullanmak yönünde. Delphi’de kendimi evimde gibi rahat ve güçlü hissediyorum. İstediğim zaman .Net Framework’ün nimetlerinden de faydalanıp, kodumun native olmasından da istifade ediyorum. Bu güç benim için son derece yeterli. Biraz araştırıldığında modern dillerde olması gereken pek çok şeyin Delphi 2010′da olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Ayrıca; Delphi’nin bir sonraki versiyonunda Mac OS X ve Linux platformlarına native kod derleme de ekleneceğine göre benim için tadından yenmez. Ama tabii bu biraz da kişisel tercih meselesi.

 12. Şeref ESNAF diyor ki:

  Bence havaya yazmıyorsun üstad, Ben sizin makalelerinizi hayranlıkla okuyorum. Her yazdığınız Makale ile ufkumu biraz daha açıyorsuz, Kim bilir kaç kişinin daha…. Ellerinize emeğinize sağlık.

  • Tuğrul HELVACI diyor ki:

   Teşekkür ederim, hemen hemen her gün gelen binlerce spam mesajın içinden bir tane gerçek kişiye rastlamak güzel. Bu arada, kurumsal sitenizde jquerytoggle.js dosyanızda sanırım virus var. Virus tarayıcım Web Attack : Mass Injection uyarısı veriyor sitenizde. Bilginize..

 13. Fahri ÇAKAR diyor ki:

  Üstad değerli emekleriniz, güzel yazılarınız için çok çok teşekkürler.
  “Havaya” yazmıyorsunuz, lütfen böyle düşünüp, bizi paylaşımlarınızdan mahrum etmeyiniz.
  Başarılar diliyorum.

Yorum Yazın