27 Mayıs 2009 Arşivi

BITS(Background Intelligent Transfer Service) ile sessiz sedasız download ;)

// 27 Mayıs 2009 // 12 Yorum » // Delphi, İşletim Sistemi, Programlama

Açılımı Background Intelligent Transfer Service olan BITS, arka planda dosya indirmeye yarayan bir windows servisidir. Windows 2000′den sonra ve daha ziyade Windows XP’ler ile tanınmış ve daha sıklıkla kullanılmıştır. Windows’un arka planda updatelerini yaptığı servisin adıdır aynı zamanda. Bu servisin en önemli özelliği network’ün bandwith’ini en uygun şekilde kullanmasıdır. Bundan sonra yazacaklarımızı deneyebilmeniz için öncelikle bu servisin makinanızda çalışıyor olduğundan emin olmalısınız.

bits_background_intelligent_transfer_service

BITS servisinin en önemli özelliğinin sizin internet trafiğinize pek zarar vermemesi olduğunu söylemiştik. C ve C++ kullanıcıları için geliştirilmiş olan BITS, kendisine verilen indirme emirlerini yerine getirmek için network’ün en az kullanıldığı zamanları takip eder(Idle). Bu zamanı tespit edebilmek için de ethernet kartını sürekli izler. Network’ün yeterince kullanılmadığını anladığında arka planda indirim işlemine başlar. Ancak network kullanımının artması durumunda hemen transfer hızını düşürür ve mevcut network sistemine zarar vermez. Tüm bu özelliklerinden dolayı Windows, kendisi için gereken update’leri bu sistem vasıtası ile karşı bilgisayardan sizin bilgisayarınıza indirebilmektedir.

Biz de bu makalemizde, mevcut ağımızı yormayan basit bir indirme yöneticisi yazmaya çalışacağız. Ancak kendi indirme yöneticimizi yazmaya başlamadan evvel BITS’i biraz daha tanımakta fayda var. BITS, mevcut ağ performansına zarar vermeden, iletişimi sekteye uğratmadan dosya indirmeleri için son derece uygundur. Yazdığımız programların internet üzerinden bir yerlerden güncellenmiş sürümlerini yada bazı dosyaları indirmesi gerektiğinde kullanılabilecek mükemmel bir yardımcıdır.
(more…)