26 Mayıs 2009 Arşivi

TThread & TQueue işbirliği..

// 26 Mayıs 2009 // 4 Yorum » // Delphi, Programlama

Kısa bir aradan sonra tekrar merhaba, bu makalemde iki önemli sınıfın birbirleri ile iletişiminin nasıl olacağını ve yaptıkları işbirliğinin getirilerini izah etmeye gayret edeceğim.

Malumunuz odur ki, hemen hemen her programcı time-critical kod parçacıklarında TThread nesnesine en azından bir kere müracaat etmiştir. Thread’ler programlama dünyasında işimizi kolaylaştıran son derece faydalı yapılardır. Ancak faydaları olduğu gibi, dikkatle kodlanmalarını gerektirecek pek çok neden de var. Bu nedenleri dilim döndüğünce daha evvel izah etmiştim. İlgilenen arkadaşlarımın öncelikle thread’ler hakkındaki makalemi okumasında yarar olduğunu düşünüyorum.

Bu noktadan sonra thread’ler hakkında bir fikre sahip olduğunuzu varsayarak ilerleyeceğim. Makalemize konu olan yararlı işbirliğinin diğer tarafındaki sınıfımız ise TQueue sınıfı. Bu sınıf, ilk giren ilk çıkar(first in first out) prensibine göre tasarlanmış bir Delphi sınıfı. Bu sınıfın tam zıttı olan TStack sınıfı ise tahmin edeceğiniz gibi son giren ilk çıkar(last in first out) mantığına göre tasarlanmış bir sınıf. Lâkin şimdi bizim konumuz TQueue.
(more…)